Свет

Песков: Специјалната операција во Украина ќе биде завршена кога ќе се завршат задачите(ВИДЕО)

Исполнувањето на сите задачи што ги постави рускиот претседател Владимир Путин за специјалната воена операција за заштита на Донбас ќе значи нејзин крај. Ова го изјави прес-секретарот на шефот на руската држава Дмитриј Песков.

Од Песков беше побарано да ја коментира изјавата на заменикот Адам Делимханов, кој претходно изјави дека се надева дека специјалната воена операција ќе заврши пред крајот на годината.

Прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација потсети дека Путин ги истакнал задачите со кои се соочува специјалната операција.

„Исполнувањето на овие задачи ќе значи завршување на специјалната воена операција“, рече Песков.

 

Related posts

Leave a Comment