Свет

Повикувањето на Бајден до конгресменката која почина во август исмеан во САД (ВИДЕО)

главната слика

Американскиот претседател Џо Бајден ја побара Џеки Валорски, конгресменка од Индијана – која загина во сообраќајна несреќа во август – пред сите на конференцијата за глад во средата. Бајден, изгледа, заборавил дека починала, пишува Ројтерс.

Џо Бајден им се заблагодари на организаторите на конференцијата, а потоа праша: „Џеки, дали си тука? Каде е Џеки?

 

 

Валорски, републиканка, беше една од четворицата предлагачи на законот за финансирање на конференцијата. Таа почина заедно со двајца соработници на почетокот на август.

Бајден потоа премина на друго прашање без да се поправи.

По смртта на Џеки Валорски, Белата куќа објави соопштение од Бајден во кое се вели дека тој и неговата сопруга Џил биле „шокирани и тажни“ од нејзината ненадејна несреќа.

„Навистина ужасна и срамна грешка“, твитна Вики Харцлер, републиканка од Мисури, за збунетоста на Бајден.

Бајден „зборуваше за нејзината неверојатна работа“, рече портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер на прашањето подоцна за инцидентот. Таа додаде дека Бајден веќе планирал да го покани семејството на починатата конгресменка во Белата куќа во петок за да го потпише законот. „Многу размислуваше за неа“, рече Жан-Пјер.

„Џо само им се обраќа на истите луѓе што го избраа“, напиша корисник на Интернет со прекар protochris.

„Уште една одлична реплика од Бајден“, напиша Магнус Еид.

„Дами и господа, ова е претседателот на САД“, се пошегува Дона Кон.

„Тој се ракува со луѓе кои не се таму “, иронично av8rr.

„Пред само еден месец, неговите вработени објавија изјава во која тој наводно бил многу тажен поради нејзината смрт и се заблагодарил за нивната заедничка работа “, се сеќава Џони Торес.

Ги гледа мртвите, твитна Малком од Оз.

„Сè за овој човек е погрешно “, вели J Corn718.

„Прес секретарот на Белата куќа ги влошува работите обидувајќи се да ја поправи ситуацијата“, твитна Давскол.

Џо Бајден, кој ќе наполни 80 години во 2022 година, стана најстариот американски претседател во историјата. Критичарите постојано го обвинуваат за ментален пад, наведувајќи ги честите гафови, плеткаањето на јазикот и грешките што ги прави.

Related posts

Leave a Comment