Свет

ПОДВИГ КОЈ РЕТКО СЕ ГЛЕДА: Сам упаднал во непријателскиот ров и ги заробил непријателите (ВИДЕО)

Мобилизираниот руски војник Александар Малицев бил во зоната за специјална воена операција во Украина.

Овој 47-годишен војник, кому ова не му беше прва борба од почетокот на руската интервенција во Украина, сам преминал повеќе од сто метри, влегол во ровот на украинската војска и заробил двајца украински војници кои возвраќале. оган кон руските сили.

Ова видео масовно се шири на социјалните мрежи во Русија, а воениот репортер на Комсомолска правда, Александар Коц, во напис за него го нарече Маљцев „рускиот рамбо“.

Александар Маљцев загина три дена по овој подвиг и постхумно му беше доделена титулата Херој на Русија.

 

 

Related posts

Leave a Comment