Свет

Помпео го предупредува Иран за понатамошни санкции по проширувањето на својата нуклеарна програма

Претходно во неделата иранскиот заменик-министер за надворешни работи, Абас Арагчи, објави дека од 7 јули Техеран почнал да го збогатува ураниумот над нивото од 3,67%

 

 

 

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео го предупреди Иран за понатамошни санкции и изолација по проширувањето на иранската нуклеарна програма.

“Иранското проширување на својата нуклеарна програма ќе доведе до понатамошна изолација и санкции. Нациите треба да го вратат долгогодишниот стандард на збогатување на ураниум-изјави Помпео за нуклеарната програма на Иран.” Иранскиот режим, вооружен со нуклеарно оружје, ќе претставува уште поголема опасност за светот “, напиша тој на својот профил на Твитер.

Претходно во неделата иранскиот заменик-министер за надворешни работи, Абас Арагчи, објави дека од 7 јули Техеран се префрла на втората фаза од намалувањето на своите обврски во рамките на Заедничкиот сеопфатен план за акција за нуклеарната програма и почна да го збогатува ураниумот над нивото од 3,67 %. Наскоро, Техеран планира да го подигне нивото на збогатување на 5%, над нивото поставено од страна на JCPOA, со цел да се изградат енергетски единици за централата Бушер. Високиот дипломат рече дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски од нуклеарниот договор на секои 60 дена, освен ако договорените страни не се придржуваат до претходните договори.

Тензиите околу иранската нуклеарна програма се влошија откако Вашингтон еднострано се повлече од ЈКПОА на 8 мај 2018 година и ги воспостави американските економски санкции врз иранскиот извоз на нафта. Една година подоцна, иранскиот претседател Хасан Рохани рече дека Техеран  скратува некои од своите обврски во рамките на JCPOA и ги повика другите потписници на договорот да се усогласат со условите на договорот во рок од два месеци. JCPOA беше потпишан меѓу Иран, петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации (Русија, Велика Британија, Кина, САД и Франција) и Германија во 2015 година. Според договорот, Иран се обврза да ги заузда своите нуклеарни активности и да ги стави под контрола на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) во замена за укинувањето на санкциите изречени претходно од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации,

Иран тогаш вети дека нема да го збогатува ураниумот над нивото од 3,67% во наредните 15 години и ќе одржува резерви на збогатување на ураниум на ниво кое не надминува 300 килограми, како и да не гради нови тешки водни реактори,  да не акумулира тешка вода и да не развива нуклеарни експлозивни направи.

Related posts

Leave a Comment