Свет

Популарниот украински критичар на Зеленски уапсен во Шпанија

Prominent anti-Kiev blogger arrested in Spain

Истакнатиот блогер и критичар на украинската влада, Анатолиј Шариј, е приведен од шпанската полиција како дел од меѓународна операција, објави во четвртокот Украинската служба за безбедност (СБУ).

Шариј беше уапсен во средата во заедничка операција на шпанските и украинските полицајци, како и на меѓународните „партнери“, се вели во соопштението на СБУ.

Агенцијата, наследник на Киев на советската КГБ, соопшти дека опозиционерот се бара под обвинение за предавство од Киев, меѓу другото. Шариј ја нарушува националната безбедност на Украина преку своите активности во медиумската сфера, додека наводно дејствувал во име на „странските“ сили, се вели во соопштението. Случајот против Јутјуберот со речиси 3 милиони претплатници беше покренат во февруари 2021 година.

Апсењето на Шариј „е повеќе доказ дека секој предавник на Украина порано или подоцна ќе ја добие својата заслужена казна. Тоа е неизбежно“ , изјавија од украинското СБУ.

Украинската објава ја потврди и шпанската полиција, која за РИА-Новости изјави дека Шариј е приведен во крајбрежниот град Тарагона на 4 мај по меѓународна потерница.

Шариј доби политички азил во ЕУ од Литванија во 2012 година. Тогаш тој рече дека бега од прогонот на владата на Виктор Јанукович, кого западните медиуми го означија како проруски.

Јанукович беше сменет по државниот удар на Мајдан во 2014 година, но блогерот остана остар критичар на властите во Украина, било да е тоа претседателот Петро Порошенко или неговиот наследник Володимир Зеленски.

Тој ја осуди руската воена операција во Украина откако беше започната кон крајот на февруари, но постојано укажуваше на она што го гледаше како недостатоци во однесувањето на Киев за време на тековниот конфликт.

Политичкиот азил на блогерот беше откажан од Литванија во јануари оваа година.

Шариј отсуствуваше од социјалните мрежи во средата, но во четвртокот на Telegram сподели фотографија од неговата сопруга како храни папагали во Барселона, придружена со коментар: „ Ова е навистина комедија“.

Според извештаите на медиумите, блогерот бил ослободен од шпански притвор и ставен под ограничувања за патување. Тој треба да остане во Барселона каде што има дом во очекување на одлуката за негова екстрадиција во Украина.

Претставникот на претседателот Зеленски во Уставниот суд веќе изрази уверување дека Шариј „ќе се соочи со украинскиот суд и ќе биде повикан на одговорност во согласност со украинските закони“.

Related posts

Leave a Comment