Свет

Поради војната во Украина, Германците останаа без масло, Шпанците немаат ни брашно! Најлошото допрва доаѓа?

Why the Food Supply Chain Is Strained. Again. | Civil Eats

Развиените европски економии веќе ги трпат сериозните последици од конфликтот во Украина кога станува збор за снабдување со основни прехранбени производи. Имајќи предвид дека некои луѓе од Украина имаат повеќе од половина од потребите за храна, проблемот е позначаен, а сликите од теренот деновиве зборуваат многу повеќе од зборови.

Германските супермаркети известуваат за намалување на количината на сончогледово масло, поради страв дека војната во Украина може да предизвика недостиг од залихи. Украина обезбедува над 50 отсто од светскиот пазар за сончогледово масло, а Германија е еден од нејзините најголеми увозници.

„Во моментов гледаме зголемена побарувачка во нашите продавници, особено за сончогледово масло, како и за семе од репка и маслиново масло“, рече Алди Суд, портпарол на синџирот супермаркети.

Портпаролот на сестринската компанија Алди Норд изјави за Die Welt дека синџирот ќе го задржи правото привремено да ја ограничи продажбата на сончогледово масло по клиент.

Портпаролот на Сојузното здружение на германски трговци на мало, трговија со прехранбени производи, ги повика луѓето да се воздржат од акумулирање и покажување „солидарност“ со другите клиенти, „како на почетокот на круната на кризата“.

Шпанија

Поради страв од недостиг во Шпанија, последните денови има прилив на одредени прехранбени производи, па полиците со брашно и сончогледово масло се празни во многу супермаркети.

Имено, Шпанија досега увезувала сончогледово масло од Украина, а тој увоз покривал дури 62 отсто од потрошувачката.

Сончогледовото масло е производ кој сега тешко може да се најде во продавниците.

Нарачавме нови количества масло, но со денови нема испораки“, објави продавачка од супермаркет во Барселона, пренесуваат шпанските медиуми.

Некои супермаркети ја ограничија продажбата на сончогледово масло на пет литри по лице.

Истото важи и за брашното, кое во моментов тешко се наоѓа во продавниците.

Здружението на веледрогерии и супермаркети „Аседас“ пред неколку дена укажа на „невообичаеното однесување на потрошувачите“ во однос на набавката на сончогледово масло и посочи дека е обезбедено снабдување со масло за јадење и други намирници во Шпанија.

Според медиумите, проблеми со снабдувањето би можеле да настанат уште летово, доколку нема испорака од Украина.

Исто така, поради недостиг на испораки на жита и пченка од Украина во Шпанија, може да дојде до недостиг на сточна храна.

„Не складирај залихи“

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас апелираше до државите и компаниите ширум светот да не складираат храна и бензин, и покрај зголемените цени поради војната во Украина.

Малпас на виртуелен настан организиран од Вашингтон пост рече дека санкциите ќе имаат поголемо влијание врз глобалното економско производство отколку самата војна.

Тој исто така рече дека очекува силен одговор од производителите ширум светот за зголемување на залихите и дека не гледа потреба луѓето да имаат дополнителни залихи во нивните кујни или ресторани.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!