Свет

Порака од Москва: Испораките на оружје на САД и НАТО ќе бидат легитимни цели за руската војска

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков во средата изјави дека испораката на оружје на САД и НАТО за Украина ќе бидат легитимни цели за руската војска.

Отпор на руската економија на санкции

Во интервју за руската државна новинска агенција ТАСС, Рјабков вети дека ќе ја спречи западната воена помош за Украина, која има за цел да ја забави руската „специјална воена операција“.

– Ги доведуваме Американците и другите западњаци до сознанието дека обидите да се забави нашата специјална операција, нанесувајќи максимална штета на руските контингенти и формации на ДНР и ЛНР (Народни републики Доњецк и Луганск) ќе бидат сериозно потиснати. Предупредуваме дека пратките со оружје од САД и НАТО на украинска територија ќе ги сметаме за легитимни воени цели – рече тој.

Рјабков рече дека САД ја санкционираат Русија на штета на нејзините компании, обидувајќи се да ја принудат Русија да прогласи неуспех. Тој посочи дека САД го жртвуваат здравиот разум поради актуелните политички цели и дека отпорот на руската економија на санкциите ја „полудува Белата куќа“.

– Здравиот разум и економските придобивки се жртвувани заради актуелните политички цели. Се добива впечаток дека издржливоста што ја покажува нашата економија, ефикасноста на мерките за стабилизирање на курсот на рубљата, инфлацијата во САД, како и растот на цените и недостатокот на основни производи во европските земји, едноставно ја излудува Белата куќа – рече Рјабков.

Според него, санкциите го поттикнуваат заживувањето на руската индустрија и обезбедуваат поволни услови за земјоделството за понатамошен раст.

„Нашиот развој, се разбира, може да биде комплициран, но Вашингтон не може да го запре“, рече тој.

Можноста за протерување руски дипломати од САД

Рјабков не ја исклучи можноста за протерување руски дипломати од САД, нарекувајќи ја мерката „омилена алатка за казнување на Америка“.

– Но и ние сме подготвени за таков развој на настаните, бидејќи американската страна билатералните односи ги доведе до работ на целосен колапс – нагласи тој.

Рјабков рече дека САД одбиле понатамошен дијалог за стратешка стабилност поради настаните во Украина, кои Русија ги зела предвид, но остануваат отворени за барање конструктивни решенија за сложени решенија за постоечките проблеми врз основа на принципот на неделивост на безбедноста.

Тој негираше каков било целосен контакт со американската администрација за ситуацијата во Украина и рече дека во моментот тоа изгледа бесмислено.

Тој вети дека ќе ја продолжи истрагата за воените биолошки активности на САД во странство, додавајќи дека Русија сака да ја покани американската државна потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд на седница на Советот за безбедност на Обединетите нации за да се разјаснат некои прашања.

Related posts

Leave a Comment