Свет

Поранешен германски политичар тврди дека лично бил сведок на ветувањето на НАТО до СССР да не се шири на исток

И покрај негирањата, западните лидери му ветија на СССР дека НАТО нема да се прошири во Централна и Источна Европа кога Москва се согласи да ја обедини Германија, тврди Вили Вимер, поранешен потпретседател на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), во интервју за руски медиуми RT .

Политичарот ветеран, кој беше парламентарен секретар на германскиот министер за одбрана меѓу 1985 и 1992 година, рече дека лично бил сведок на ветувањето кога испратил изјава до канцеларот Хелмут Кол за Бундесверот (германската армија) во НАТО и за НАТО во Европа, која е во потполност вградена во германските договори за повторно обединување. „Одлуката на Берлин во тоа време да не стационира војници на НАТО на територијата на поранешна Источна Германија и да го запре ширењето на НАТО на исток до реката Одра“ беше дел од тоа ветување, додаде Вимер.

НАТО негира дека некогаш било дадено такво ветување, инсистирајќи дека отсекогаш имало „политика на отворени врати“. Сепак, документот што неодамна го објави германскиот неделник „Шпигел“ покажува дека ветувањето е дадено, што ги поддржува тврдењата на Москва дека договорот подоцна бил прекршен. Записниците од состанокот во Бон на 6 март 1991 година меѓу политичките директори на министерствата за надворешни работи на САД, Обединетото Кралство, Франција и Германија за повторно обединување на Германија покажуваат дека западните нации му „разјаснија“ на сè уште постојниот Советски Сојуз дека НАТО нема да се прошири. понатаму на исток.

Вимер смета дека ветувањата на западните лидери во раните 1990-ти на крајот беа спречени од американските амбиции формулирани во т.н. Доктрината на Волфовиц од 1992 година. Оваа политика всушност беше официјално именувана како Насоки за планирање на одбраната за фискалните години 1994-1999 година. што протече во тоа време во Њујорк Тајмси предизвика бран критики дури и во самите САД. Документот ја наведе политиката на унилатерализам и превентивна воена акција насочена кон борба против потенцијалните закани и спречување на сите наводно авторитарни држави да станат суперсили. Официјалниот текст на упатствата потоа беше променет по негативните реакции, но многу од поставките на таквата политика сè уште беа пронајдени во надворешната политика на поранешниот американски претседател Џорџ В. Буш. Оттогаш, Соединетите Американски Држави и нивните сојузници се на „погрешен пат“ бидејќи направија практично сè во Москва за да остават впечаток дека западните земји се обидуваат да ја истераат Русија од Европа, да изградат нов ѕид меѓу Балтичкото и Црното Море. , и на крајот да ја уништи „Русија, наместо да соработува со неа“, рече Вимер.

Коренот на сите актуелни безбедносни проблеми во Европа лежи во американската политика на континуирано антагонизирање на Русија, смета Вимер. „Сите проблеми со кои се соочуваме започнаа со спроведувањето на политиката на Соединетите Држави насочена кон протерување на Русија од Европа во последните 20 или речиси 30 години“, рече тој. Сè додека САД продолжуваат да „прават се што можат за да ја постигнат оваа цел“, и преку НАТО и преку билатерални договори, безбедносните проблеми на Европа тешко се решаваат, предупреди Вимер, додавајќи дека Вашингтон треба суштински да го промени својот пристап.

Поранешниот потпретседател на ОБСЕ го повтори и ставот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, опишувајќи ја моменталната состојба на односите меѓу Русија и Западот како разговор меѓу „неми“ и „глуви“. Главниот дипломат на Москва даде слични забелешки претходно во февруари по разговорите со британската министерка за надворешни работи Лиз Трас. Соединетите држави и нивните европски партнери се „сигурно глуви“ со децении откако „не донесуваат заклучоци“, рече Путин на Минхенската безбедносна конференција во 2007 година. Тогаш рускиот лидер предупреди дека американската унилатерална хегемонија и „неограничена“ употреба на сила во меѓународните односи го нагризуваа глобалниот безбедносен систем и слабото меѓународно право. Тоа беше, исто така, еден од првите пати кога го спомна ветувањето на НАТО на Русија дека нема да се прошири кон исток.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!