Свет

Поранешен шеф на Мосад: САД ќе му дозволат на Иран да добие нуклеарно оружје

US targeted key Iranian proxy in cyberattack - CNN Video

Поранешниот директор на израелската тајна служба Мосад, Дани Јатом, верува дека администрацијата на Бајден ќе му овозможи на Иран да добие технологија и оперативни способности за производство на нуклеарно оружје во краток рок, објави во средата (28 -ми јули ) израелскиот канал Седум (Аруц Шева) .

Дани Јатом, кој во моментов е претседател на компанијата за сајбер безбедност WHEN, зборуваше на затворен форум на кој присуствуваа претставници на израелската армија и странски амбасадори, акредитирани во таа земја.

За време на конференцијата, Јатом се фокусираше на „иранската закана“ преку решавање на израелските безбедносни прашања. Тој ја истакна важноста на воената опција за Иран, нагласувајќи дека „на Израел му треба офанзивен план за итни случаи за да се справи со Иран во најлошото сценарио, кога е премногу блиску до (атомската) бомба “.

„Досега Бајден само рече дека нема да дозволи Иран да добие нуклеарно оружје, но дефинитивно не рече дека нема да дозволи да стане нуклеарна земја, а тоа претставува закана за Израел“, рече поранешниот водач на Мосад .

Тука би го додале следново: во Израел често се водат дискусии на тема иранска нуклеарна програма и можноста таа земја да создаде нуклеарно оружје. Тие станаа особено чести по поразот на Трамп на претседателските избори во САД и сознанието дека неговиот наследник, демократот Џо Бајден, се обидува да ги врати САД во нуклеарен договор со Техеран, од кој беа еднострано повлечени од Доналд Трамп. Преговорите за посредување меѓу Вашингтон и Техеран се во Виена од февруари, во присуство на претставници на други потписници на нуклеарниот договор од јули 2015 година – Русија, Кина, Германија, Франција и Обединетото Кралство.

Исто така, треба да се напомене дека во самиот Израел има аналитичари кои јавно велат дека нема реална опасност од Иран за израелската безбедност дури и ако таа земја успее да произведе сопствена атомска бомба. Во оваа смисла, Израел е неспоредливо супериорен воено и технички, и би можел ефикасно да ја елиминира секоја закана за која Техеран би се одлучил, како што велат, самоубиствен чин на обид за употреба на атомско оружје против еврејската држава.

Ваквите мислења, иако не се популарни кај израелските тврдолинијаши не само поради острата против израелска реторика на Техеран, се целосно логични и се базираат на израелската воена моќ. Покрај тоа, самиот Техеран ги негира таквите „црни сценарија“ и доколку некогаш произведе атомска бомба, тоа би било единственото средство за спречување на можна агресија против таа земја. Иранскиот државен врв е добро свесен дека секоја друга употреба на такво оружје од своја страна би била апокалиптична сама по себе-не само поради супериорноста на Израел во нуклеарното оружје и противвоздушните, противракетните и сите други средства за борба, туку исто така затоа што тие се главниот безбедносен гарант за преживување на државата Израел. Нема потреба посебно да се објаснува што значи ова.

Related posts

Leave a Comment