Свет

Поранешната конгресменка Габард зборуваше за ризиците од воспоставување диктатура во САД(ВИДЕО)

Поранешната конгресменка Габард зборуваше за ризиците од воспоставување диктатура во САД

Поранешниот член на американскиот Конгрес Тулси Габард, коментирајќи во интервју за Фокс њуз за можното создавање агенција во САД за спротивставување на дезинформациите, зборуваше за ризикот од воспоставување диктатура во САД.

„Ова може да се нарече диктатура… А причината зошто ова се класифицира како диктатура е тоа што тие се плашат од нас. Тие се плашат од луѓе“, рече Габард .

Таа ја изрази и својата загриженост дека новата институција на власта наречена министерство за вистина, ќе се занимава со пропаганда и цензура.

Претходно поранешниот потпретседател на САД Мајк Пенс го нарече актуелниот американски лидер Џо Бајден најлошиот претседател во модерната историја на земјата.

Според анкетата на NBC, помалку од 50% од Американците ја поддржуваат политиката што ја спроведува администрацијата на Бајден во однос на ситуацијата во Украина.

Related posts

Leave a Comment