Свет

Поранешниот германски министер за надворешни работи го критикуваше украинскиот амбасадор Мелник за „теории на заговор“

Der Spiegel: Поранешниот германски министер за надворешни работи го критикуваше украинскиот амбасадор Мелник за „теории на заговор“

Поранешниот германски министер за надворешни работи Зигмар Габриел го критикуваше украинскиот амбасадор Андриј Мелник за „ширење теории на заговор“ откако го обвини германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, пишува Der Spiegel.

Украинскиот дипломат претходно изјави дека Штајнмаер со години „создава мрежа на контакти“ со Русија, што го поддржува и сегашната влада.

„Таква споредба имплицира дека поранешната канцеларка и министерот за надворешни работи помогнале во лобирањето на руските интереси во Германија. Тоа не е точно“, рече Габриел, цитиран од РИА Новости .

Претходно, шефот на фракцијата на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) во Бундестагот, Ролф Муцених, го обвини украинскиот амбасадор за „пречекорување на границите“ .

Како што објави весникот Дер Јунге Велт, реториката и постапките на украинскиот амбасадор во Германија, Андриј Мелник , предизвикуваат огорченост кај германските политичари .

Related posts

Leave a Comment