Свет

Поранешниот лидер на лабуристите Корбин повика на распуштање на сите воени сојузи вклучително и НАТО

Поранешниот лидер на лабуристите Корбин повика на распуштање на сите воени сојузи

Поранешниот лидер на лабуристите Џереми Корбин изјави дека сите воени сојузи, вклучително и НАТО, мора да бидат распуштени. Пишува Тајмс.

Британскиот политичар рече дека НАТО треба „конечно да се распушти“.

Корбин, критикувајќи ги британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден, рече дека тие не прават доволно за дијалог и мир. Според него, неопходно е да се запрат „сите воени сојузи“.

Претходно турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека во Северноатлантската алијанса има земји кои се заинтересирани за продолжување на конфликтот во Украина.

Related posts

Leave a Comment