Свет

Поранешниот премиер на Италија: Ризично е да се мисли дека моќта на Путин ќе падне, преговорите се неопходни

Украинската војна силно ги преокупира и италијанските политичари, особено сега, во контекст на претстојните парламентарни избори, кои ќе се одржат следната недела, а имајќи предвид дека нејзините последици многу ги чувствуваат италијанските граѓани во економска и социјална смисла. За тоа сведочи веста која денеска ја објави италијанскиот медиум Ла Стампа .

Конкретно, тоа е интервју дадено од поранешниот италијански премиер и лидер на Движењето 5 ѕвезди, Џузепе Конте , за Ла Стампа во Торино. Неговата партија ја формираше основата на владејачките коалиции во мандатот на последното свикување на парламентот, а може да стане трета партија по бројот на гласови на парламентарните избори на 25 септември.

Конте во интервјуто повика на интензивирање на дипломатските напори за почеток на мировните преговори за Украина, за што, како што е убеден, е заинтересиран рускиот претседател Владимир Путин, но и сите страни.

„Ми се чини дека во моментов никој не може да си дозволи да се обложува на намерите на Путин. Од друга страна, реакциите на автократот свртен со грбот кон ѕидот може да бидат многу опасни. Влогот е превисок. Повторувам, потребни се дипломатски напори кои мора да ја гледаат Италија како протагонист во Атлантската алијанса. Ова го велам со искрена загриженост: никој не си игра со оган“.

„Не сакам да се залажувам. Ризично е да се замисли дека режимот на Путин се сопнува и дека може да биде соборен воено. Мора да бараме политичка победа која ги штити правата на Украинците со тоа што ќе гарантира цврст и траен мир“, додаде Конте.

„Мировните преговори бараат многу дипломатски напор. Тие [преговорите] се исто така корисни за Путин. И ние мора да се водиме по ова“, истакна Конте и додаде дека „секогаш постојат канали за градење мир“.

„Проблемот е што се чини дека оваа перспектива е необјасниво отфрлена, па дури и во ЕУ не гледам вистинско убедување дека само дијалогот е вистинската насока“, рече италијанскиот политичар.

Тој смета дека владата на Марио Драги (техничка влада, имајќи предвид дека Драги поднесе оставка по гласањето недоверба, поради што беа закажани нови избори) е премногу лојална на линијата наметната од Вашингтон, наместо „да ги насочува Северноатлантска стратегија кон договорено решение“.

Тој признава дека стратешките интереси на Европа и на САД не се секогаш усогласени и дека европските граѓани страдаат од непријателствата во срцето на Европа.

Related posts

Leave a Comment