Фудбал

Поранешниот претседател на УЕФА Платини уапсен поради истрагата за корупција

Неговото апсење е поврзано со истрага за наводната корупција за време на тендерската процедура за домаќин на Светското првенство во 2022 година

 

 

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, е ставен во притвор како дел од истрагата за наводната корупција за време на тендерската процедура за домаќин на Светското првенство во 2022 година, објави во вторникот францускиот портал Медиапарт.

Во декември 2010 година, Катар ја доби својата кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2022 година. Подоцна, некои фудбалски претставници ги обвинија претставниците на Катар дека купуваат гласови во корист на нивната понуда. Сепак, истрагата спроведена од светското раководно тело ФИФА на фудбалот не потврди ниту еден факт за купување гласови.

Related posts

Leave a Comment