Свет

Поранешниот шеф на Пентагон: Трамп размислуваше за напад врз Мексико

Поранешниот американски претседател предложил ракетен напад врз мексиканските нарко лаборатории, изјави поранешниот секретар за одбрана.

Поранешниот американски секретар за одбрана Марк Еспер сподели во своите мемоари кои наскоро ќе бидат објавени дека во 2020 година, загрижен за зголемениот проток на дрога преку јужната граница, американскиот претседател Доналд Трамп размислувал да ги нападне мексиканските картели со лансирање проектили врз нивните лаборатории за дрога,  објави New York Times во четвртокот.

„Тие немаат контрола врз сопствената земја. Можевме само да isпукаме неколку проектили Патриот и тивко да ги uni[time лабораториите. Никој не би знаел дека сме ние“ , ја цитираше изјавата на Трамп поранешниот шеф на Пентагон.

Во 2020 година, Царината и граничната заштита на САД објавија заплена на 706.800 фунти (320 метрички тони) разновидна дрога на јужната граница. Мексиканската влада се бори против картелите со децении, а според Justice in Mexico, активистичка група со седиште во САД, во 2019 година насилството поврзано со дрога во Мексико однесе животи на 34.588 луѓе.

Г-дин Еспер, наводно, останал без зборови кога претседателот ја споделил својата идеја за борба против криминалот со дрога во Мексико. Поранешниот функционер напиша дека би помислил дека тоа е шега ако немал средба лице в лице со господинот Трамп.

Поранешниот шеф на Пентагон го опиша Трамп како некој што не ги контролира своите емоции, нарекувајќи го „непринципиелна личност која, со оглед на неговиот личен интерес, не треба да биде на позиција на јавна функција“.

Поранешниот функционер вели дека неколку пати размислувал да поднесе оставка од својата функција, но одлучил да остане за да може да се спротивстави на „опасните идеи“ на администрацијата на Трамп.

Републиканскиот политичар од Пенсилванија, Марк Еспер служеше како секретар за одбрана само четири месеци додека не беше отпуштен од Доналд Трамп во ноември 2020 година, неколку недели пред претседателските избори. Тогаш медиумите објавија дека одлуката на Трамп, која тој ја објави во ненадејна објава на Твитер, има врска со одбивањето на секретарот да користи војници на американските улици за да се спротивстави на протестите на „Животите на црнците се важни“.

Книгата на Еспер ќе биде објавена во вторник. Според Њујорк Тајмс, тој нуди неверојатно искрена перспектива за клучните епизоди од претседателството на Трамп, вклучително и некои кои биле непознати или недоволно истражени. Засега тимот на Доналд Трамп не го коментираше објавувањето.

Related posts

Leave a Comment