Свет

Портпаролот на кинеската влада соопшти дека можеби американската армија го донела Корона вирусот во Кина

Image result for us army coronavirus

 

ПЕКИНГ (Ројтерс) – Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан, на својот профил на Твитер во четвртокот напиша дека  можеби американската војска го донела коронавирусот во кинескиот град Вухан, кој е најтешко погоден од појавата на епидемијата.

„Кога пациентот нула започна во САД? Колку луѓе се заразени? Кои се имињата на болниците? Можеби американската армија ја донесе епидемијата во Вухан. Бидете транспарентни! Објавете ги своите податоци! САД ни должат објаснување! “ твитна Жао на англиски јазик.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!