Занимливости

Потврдено: Чувањето мачки во домот драстично ви го зголемува здравјето

Šah-mat za sve protivnike mačaka

Се обидовте на сите начини, но партнерот вели дека тоа е премногу обврска, сопругата вели дека не сака смрдеа во куќата. Или мама вели дека нема да се грижите за нив или тато тврдоглаво тврди дека мачките се штетници. Сега имате 5 адути кои непобитно докажуваат дека конечно мора да набавите мачка:

Мачките го намалуваат ризикот од срцев удар: Според 10-годишно истражување спроведено во САД на примерок од 4.000 испитаници, луѓето кои имаат мачка во своето домаќинство имаат 30% помал ризик од срцев удар.
Мачките не прават хаос и се исклучително чисти животни: животот на мачката изгледа приближно вака – покрај тоа што го преспиваат повеќето од денот, мачките поминуваат околу 30% од своето време на ден за чистење и чистење. Така, тие го отстрануваат нивниот мирис за да можат да избегнат потенцијални предатори, тоа ги смирува и ја стимулира циркулацијата. Она малку време што им им преостанува, тие играат и ве прават среќни – првото видео за мачките е направено уште во 1894 година, а денес неколку кликови ве одделуваат од смешните видеа за мачките. Зошто да не ги гледате во живо во вашиот дом?

Не, нема да потрошите многу време на мачките: мачките немаат многу потреби. Ова е потврдено со истражувањето на Универзитетот во Бристол, кое открива дека луѓето со универзитетска диплома имаат 1,36 пати поголема веројатност да имаат мачка во своето домаќинство отколку куче. Секако, затоа што љубителите на животни, премногу зафатени со својата кариера и работа, избираат домашно милениче со помалку потреби.

“Мачките се најактивни во самрак и зори: токму кога ви требаат. Наутро, кога ќе се разбудите и навечер кога ќе се опуштите и ќе се забавувате со вашето семејство. Остатокот од денот, додека сте на работа, на училиште и во брзање за обврските, мачките спијат.
Неспорно е дека мачките носат многу придобивки во нашите домови. Тие го намалуваат нашиот стрес, го зголемуваат нашиот имунитет, што е особено важно во последно време. „Како и кај луѓето, така и здравјето на мачките зависи од нивниот имунитет, и тука можеме да им помогнеме – со квалитетна диета“, објаснува Дарија Милолож, бренд менаџер за Нестле. „Спирулината алги е супер-состојка во храната„ Пурин “на ONE DualNature дизајнирана специјално за зајакнување на имунитетниот систем на мачките. Со љубовта, играта и нежноста што им ја даваме, квалитетната и вкусна храна за здравјето на нашите мачки е еден од начините да се изрази благодарност до овие прекрасни животни.

.

Loading...

Related posts

Leave a Comment