Регион

ПОТОП ВО ИСТАНБУЛ ИМА И ЖРТВИ ( ВИДЕО )

 

Поројниот дожд кој го погоди најголемиот град во Турција Истанбул денес, ги поплави улиците и подрумите и го наруши железничкиот и ферибот сообраќајот.

Најмалку едно лице е пронајдено мртво во поплавен подвозник, објави приватна новинска агенција ДХА.

Телевизијата Абертурк извести дека  дождот го поплавил и славниот Гранд Базар, комплекс на покриени улици со бројни продавници.

 

Властите ги суспендираа фериботските услуги преку Босфорот и некои трамвајски линии се откажани.

video
play-rounded-fill

 

Related posts

Leave a Comment