Свет

По „Барајќи ја мртвата Џеки“, републиканците го повикуваат Бајден да направи когнитивен тест

По уште една грешка на Џо Бајден, кога тој и се обрати на покојната конгресменка Џеки Валорски за време на говорот во Белата куќа, голем број републикански пратеници ја изразија својата загриженост за менталните способности на шефот на државата, пишува Фокс њуз. И Рони Џексон, поранешен лекар на Барак Обама и Доналд Трамп, уште еднаш го повика Бајден да направи когнитивен тест.

Неколку републикански пратеници ја споделија својата загриженост за најновиот гаф на американскиот претседател Џо Бајден кога на конференцијата во Белата куќа за глад, исхрана и здравје, тој очигледно почна да ја бара во толпата починатата конгресменка Џеки Валорски, објави Фокс њуз.

Конкретно, за време на својот говор, Бајден и се обрати на Валорски, кој загина минатиот месец во сообраќајна несреќа.

„ Сакам да им се заблагодарам на сите овде, вклучувајќи ги и избраните функционери од двете партии, како што се сенаторот Браун, сенаторот Букер, конгресменката… Џеки, Џеки, дали си тука? Праша Бајден, обидувајќи се со очите да ја најде починатата конгресменка. „ Мислам дека таа ќе биде тука за да помогне да се оживее ова “.

Неколку републикански пратеници изразија загриженост за менталната состојба на претседателот, при што сенаторот Тед Круз од Тексас изјави за Fox News Digital дека „ неспособноста на Џо Бајден е толку очигледна што дури и новинарскиот корпус на Белата куќа не може да ја сокрие својата загриженост “.

„ Така знаеш дека работите се лоши “, додаде Круз.

Пратеникот од Тексас, Рони Џексон, кој беше лекар на претседатели како Барак Обама и Доналд Трамп, повторно го повика Бајден да направи „ тест за когниција “.

„ Во уште едно жално покажување на неспособност, Џо Бајден не само што мислеше дека мојата почината колешка е жива, туку и ја принуди неговата марионета, Карин Жан-Пјер, да негира дека е збунет “, рече Џексон. „ Не мора да сте невролог за да знаете дека има сериозно когнитивно опаѓање. Американскиот народ знае што се случува овде, и според нив, овој врховен командант не е способен да ја врши својата работа “.

Републиканскиот конгресмен од Северна Каролина Грег Марфи, практикант хирург и заменик-претседател на Колеџот за лекари GOP, изјави за Fox News Digital дека таквите „ бесмислени гафови станаа норма за овој претседател “ и го критикуваше персоналот на Белата куќа за нивните обиди да го „ прикрие “ гафот..

„ Американскиот народ гледа дека менталната острина на г-дин Бајден е секако доведена во прашање “, рече Марфи. „ Сепак, она што повеќе ме загрижува е како Белата куќа продолжува да го мами и заведува американскиот народ на дневна основа “.

 

Related posts

Leave a Comment