Свет

По обвинувањето од синот на израелскиот премиер, САД негираат дека се обидуваат да го соборат Нетанјаху со немири во Израел

Newsweek: САД негираат дека се обидуваат да го соборат Нетанјаху со немири во Израел


Стејт департментот одговори на обвинувањата на синот на израелскиот премиер дека САД се тие што предизвикале немири во земјата за да го сменат неговиот татко. Американските власти тоа го нарекоа лага. Сепак, Newsweek цитираше висок израелски функционер дека Американците претходно интервенирале во внатрешните работи на неговата земја.

Приказната за протестите во Израел е обрасната со нови детали. Минатата недела, синот на премиерот Јакир Нетанјаху сподели врска до Breitbart, десничарска веб-страница која тврди дека САД стојат зад немирите, според Newsweek. Наводно, тие спонзорираат антивладини протести за смена на Бенјамин Нетанјаху и туркање на земјата кон договор со Иран.

Конечно следеше реакцијата на американскиот Стејт департмент. „ Овие наводи се апсолутно лажни “, го цитира Newsweek портпаролот на одделот. Според него, Движењето за квалитет на власта во Израел е независна, непрофитна организација. Таа навистина учествуваше во протестите и „ доби скромен грант од Стејт департментот што беше инициран за време на претходната администрација .“

Тој, исто така, прецизираше дека „ последната исплата на средства се случила во септември 2022 година, многу пред израелските избори “ и имала за цел да поддржи „ образовна програма во училиштата во Ерусалим “.

Сепак, Newsweek забележува дека не е само синот на Нетанјаху кој се сомнева дека САД имаат врски со протестното движење. Висок израелски функционер тврди дека САД претходно интервенирале во внатрешните работи на Израел. „ Тие се обидоа двапати да го отстранат Нетанјаху од неговата функција. Тие грубо се мешаа во минатото. Клинтон се обиде да се ослободи од Нетанјаху. Тој самиот призна “, го цитираше официјален претставник објавувањето.

„Њузвик“ потсетува дека илјадници протести во Израел започнаа поради обидот за спроведување на судските реформи, кои на владата ќе и дадат право да назначува судии и да ги поништи судските одлуки. Веќе е усвоена една иновација, а тоа е отстранување на овластувањето на јавниот обвинител да прогласи актуелен премиер за неспособен за функција.

Критичарите на реформата инсистираат дека таа е од корист лично за Нетанјаху, бидејќи против него беа покренати голем број обвинувања за корупција и нарушување на довербата. Се очекува протестите да добијат замав, иако немаат посебен лидер. Демонстрациите вклучуваат широк спектар на сектори од општеството, вклучително и воени резервисти.

Самиот Нетанјаху ги повика демонстрантите „да се однесуваат одговорно и да избегнуваат насилство “.

 

Related posts

Leave a Comment