Свет

„По ѓаволите Америка! Познатиот американски панк рокер се откажа од државјанството за време на концерт

„По ѓаволите Америка!  Познатиот американски панк рокер се откажа од државјанството за време на концерт

Фронтменот на панк рок бендот Грин Деј, Били Џо Армстронг за време на неговиот настап во Англија во експресивен облик на публиката и раскажал за своите планови да се откаже од американското државјанство, пишува The Hill. Како што објаснува изданието, пејачот оваа изјава ја дал откако Врховниот суд на САД го укина правото на абортус што важеше неколку децении.

Фронтменот на Грин Деј, Били Џо Армстронг, изјави дека планира да се откаже од американското државјанство по одлуката на Врховниот суд да го поништи преседанот Роу против Вејд, пишува The Hill.

Во петокот, за време на настапот на неговиот бенд во Лондон, Армстронг, кој е на чело на панк рок бендот од неговото основање во 1987 година, им кажа на британските фанови дека ќе поминува повеќе време на нивната страна од Атлантикот.

„ По ѓаволите Америка, се откажувам од моето државјанство “, рече пејачот на песната American Idiot. – Јас, вашата мајка, се преселувам овде. Има премногу ебана глупост во светот за да се вратиме на овој патетичен ебен изговор за земјата “.

„ О, не се шегувам “, додаде Армстронг.

Во саботата, за време на настапот на неговиот бенд во Хадерсфилд, Англија, Армстронг повторно почна да ги критикува Соединетите држави, велејќи: „По ѓаволите со Врховниот суд на Америка “. Во исто време, пејачот ги нарече судиите на највисокиот суд „ морони “.

Според изданието, Армстронг на тој начин им се придружил на голем број познати личности и музичари кои ја критикувале одлуката на Врховниот суд да го укине уставното право на абортус што беше на сила неколку децении.

Related posts

Leave a Comment