Свет

Првата изјава на Кси од Москва: „Кина и Русија се сигурни партнери“

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска по пристигнувањето во Москва изјави дека Русија и Кина се сигурни партнери.

Кина и Русија се добри соседи и сигурни партнери – изјави Кси Џинпинг по неговата државна посета на Русија .

 

Кинескиот лидер изрази очекување дека неговата посета на Москва ќе даде нов поттик за развојот на руско-кинеските односи, пренесува РИА Новости.

Тој додаде дека очекува да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за важни регионални и меѓународни теми од заеднички интерес.

Според Кси, Кина заедно со Русија е подготвена решително да го брани меѓународното право, пренесува РИА Новости.

Авионот на кинескиот лидер слета на аеродромот Внуково-2, каде што го пречека рускиот вицепремиер Дмитриј Чернишенко.

Related posts

Leave a Comment