Свет

Предвидувања на Економист за 2022 година: Климатска криза и вештачко затемнување на сонцето

 

Економист 2022 , познатиот магазин за меѓународни вести и економија од глобална рамка, објави издание кое предвидува што ќе дојде следната година. Да ги погледнеме предвидувањата за 2022 година.

Додека насловната страница на Економист вклучува многу предвидувања – или обележување на агендата – првите десет теми за 2022 година опфатени на неговите страници се како што следува:

  1. Демократија против автократија. Среднорочните избори во САД и конгресот на Комунистичката партија на Кина живописно ќе ги спротивстават нивните ривалски политички системи. Што е подобро да се понуди стабилност, раст и иновации? Ова ривалство ќе се одвива во сè, од трговија до технолошки регулативи, од вакцини до вселенски станици. Додека претседателот Џо Бајден се обидува да го обедини слободниот свет под знамето на демократијата, неговата нефункционална и поделена земја е лоша реклама по нејзините заслуги.
  2. Пандемија до ендемична. Доаѓаат нови антивирусни таблети, подобрени третмани со антитела и повеќе вакцини. За вакцинираните луѓе во развиениот свет, вирусот повеќе нема да биде закана за животот. Но, тоа сепак ќе претставува смртоносна опасност во светот во развој. Освен ако вакцините не можат да се зголемат, Ковид-19 ќе стане една од многуте ендемични болести што ги погодуваат сиромашните, но не и богатите.
  3. Загриженост за инфлацијата. Прекините во синџирот на снабдување и зголемувањето на побарувачката на енергија ги зголемија цените. Централните банкари велат дека тоа е привремено, но не сите им веруваат. Велика Британија е изложена на особен ризик од стагфлација, поради недостигот на работна сила по Брегзит и нејзината зависност од скапиот природен гас.
  4. Иднината на работата. Постои широк консензус дека иднината е „хибридна“ и дека повеќе луѓе ќе поминуваат повеќе денови работејќи од дома. Но, има многу простор за несогласување околу деталите. Колку дена и кои? И дали ќе биде фер? Анкетите покажуваат дека жените имаат помала желба да се вратат во канцеларија, па може да ризикуваат да бидат занемарени за унапредување. Дебати се наѕираат и околу даночните правила и следењето на работниците од далечина.
  5. Новиот  техлеш  . Регулаторите во Соединетите Американски Држави и Европа со години се обидуваат да ги контролираат технолошките гиганти, но тие допрва треба да направат пад во нивниот раст или заработка. Сега Кина го презеде водството, напаѓајќи ги своите технолошки компании во брутална акција. Претседателот Кси Џинпинг сака тие да се фокусираат на „длабока технологија“ која обезбедува геостратешка предност, а не на несериозности како игрите и купувањето. Но, дали ова ќе ја поттикне кинеската иновација или ќе ја задуши динамиката на индустријата?
  6. Криптото расте. Како и сите непушачки технологии, криптовалутите стануваат припитомени бидејќи регулаторите ги заоструваат правилата. Централните банки исто така бараат да лансираат свои централизирани дигитални валути. Резултатот е тринасочна борба за иднината на финансиите, меѓу толпата крипто-блокчејн-ДеФи, потрадиционалните технолошки компании и централните банки, која ќе се интензивира во 2022 година.
  7. Климатска криза. Како што се зголемуваат шумските пожари, топлотните бранови и поплавите, изненадувачки недостиг на итност преовладува меѓу законодавците кога станува збор за справување со климатските промени. Понатаму, декарбонизацијата бара соработка од Западот и Кина, исто како што се продлабочува нивното геополитичко ривалство. Обрнете внимание на сончевиот инженерски експеримент што истражувачите од Харвард ќе го спроведат во 2022 година, ослободувајќи прашина од балон на голема надморска височина – техника која, со ова темпо, можеби е неопходна за да му се купи на светот повеќе време за да се декарбонизира. .
  8. Проблеми со патувањето  Активноста се засилува со повторното отворање на економиите. Но, земјите што следеа нулта стратегија за „потиснување“ на Ковид, како што се Австралија и Нов Зеланд, се соочуваат со тешка задача да управуваат со транзицијата кон свет каде што вирусот е ендемичен. Во меѓувреме, речиси половина од службените патувања заминаа засекогаш. Тоа е добро за планетата, но лошо за туристите чие патување е субвенционирано од деловни патници кои трошат пари.
  9. Вселенски трки. 2022 година ќе биде првата година во која повеќе луѓе ќе одат во вселената како платени патници отколку владини службеници, транспортирани од ривалски фирми за вселенски туризам. Кина ќе ја заврши својата нова вселенска станица. Филмаџиите се натпреваруваат да снимаат филмови во микрогравитација. И НАСА ќе урне вселенска сонда во астероид, во реална мисија што звучи како холивудски филм.
  10. Политички топки. Зимските олимписки игри во Пекинг и Светското фудбалско првенство во Катар ќе бидат потсетници за тоа како спортот може да го обедини светот, но и како големите спортски настани често завршуваат како политички топки. Се очекуваат протести насочени кон двете земји домаќини, иако бојкотот од репрезентациите изгледа малку веројатен.

Related posts

Leave a Comment