Свет

ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА ВЛАСТА ВО СВОИ РАЦЕ: Путин испрати порака до украинските војници

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Владимир Путин одржа состанок со членовите на рускиот Совет за безбедност посветен на ситуацијата во Украина.

Путин изјави дека нацистите во Украина се однесуваат како терористи и дека распоредуваат повеќецевни ракетни фрлачи во населени места.

– Земете ја власта во свои раце. Можно е полесно да се договориме со вас отколку со оваа банда наркомани и неонацисти кои се населија во Киев и го зедоа целиот украински народ како заложник – рече Путин обраќајќи им се на украинските војници.

Рускиот претседател посочи дека руската армија успешно ја извршува својата воена должност за време на специјалната операција во Украина, решавајќи ја задачата за заштита на безбедноста и заштита на татковината.

Путин нагласи дека основниот конфликт во рамките на специјалната операција на Русија во Украина не е против редовната украинска армија, туку против националистичките формации.

„Главните битки на руската армија, како што се очекуваше, не се против редовните единици на вооружените сили на Украина, туку против националистичките формации кои, како што е познато, се директно одговорни за геноцидот во Донбас и крвта на мирните граѓани на народните републики“, рече Путин за време на консултациите со постојаните членки на Советот за безбедност на Русија, со кои разговараше за текот на специјалната операција.

Претходно оваа недела Русија испрати специјална воена операција во Украина за да се спротивстави на нападите на Киев врз Донбас. Москва изјави дека целта на операцијата е демилитаризација и денацификација на Украина.

Тензиите околу Украина се зголемуваа со денови, а силите на Киев го гранатираа Донбас, што доведе до масовна евакуација на цивили во Русија. По апелот на Народните републики Луганск и Доњецк, Москва ја призна нивната независност и го повика Киев да ги запре нападите. Сепак, гранатирањето продолжи и Русија започна операција во Украина, неутрализирајќи ја воената инфраструктура на Украина со прецизно оружје.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!