Свет

Прекинат е протокот на гас од Русија за Германија

гасовод

Денеска е прекинат физичкиот проток на гас преку гасоводот „Јамал-Европа“, кој од Русија преку Полска испорачува гас до Германија.

Ова го покажаа податоците на германскиот оператор „Gascade“ од мерното место Малнов на германската граница, пренесе Ројтерс.

Хабек: Не сите земји се подготвени за независност од руската нафта

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изјави дека слушнал различни мислења за ембаргото за увоз на руска нафта и дека некои земји не се подготвени на таков чекор.

Според него, Германија ќе може да го надмине ембаргото на ЕУ за увоз на руска нафта до крајот на оваа година, иако прекинот на набавките може да доведе до недостиг.

„Другите земји не напредуваа толку многу како ние во однос на независноста на нафтата. Успеавме да дојдеме до ситуација во која Германија може да издржи ембарго на нафта. Тоа не значи дека нема да има никакви последици“, рече Хабек на прес-конференција, додавајќи дека Германија не сакала да предизвика економска катастрофа, пренесува Ројтерс.

Минатиот месец Германија го намали уделот на руската нафта на 25 отсто од вкупниот увоз од 35 отсто пред рускиот напад врз Украина.

Хабек изјави дека главниот предизвик за Германија е да најде алтернативни добавувачи на нафта за рафинеријата во Шведска, со која управува руската државна компанија Роснефт, која ги снабдува источните германски региони, како и областа на градот Берлин.

Тие региони би можеле да се соочат со намалени испораки во случај на ембарго на ЕУ, доколку Германија не успее да обезбеди алтернативен увоз на нафта до крајот на годината, рече германскиот министер.

„Се уште немаме решение за рафинеријата во Шведска. Не можеме да гарантираме континуитет на снабдување. Сигурно ќе има поскапувања и ќе има пауза. Но, тоа не значи дека ќе влеземе во нафтената криза“, истакна Хабек

Двајца дипломати на Европската унија претходно изјавија дека блокот се стреми кон забрана на увозот на руска нафта до крајот на годината, како дел од шестиот пакет санкции против Русија поради нападот врз Украина. Министрите за енергетика на ЕУ подоцна денеска во Брисел ќе разговараат за предлогот за ембарго за нафта.

Хабек оцени и дека „треба да разбереме дека помина времето на евтини фосилни горива“, истакнувајќи дека Германија се подготвува за сите сценарија кога е во прашање работата на рафинеријата во Шведска.

Што се однесува до бојкотот на рускиот гас, тој изјави дека засега не се размислува.

Јорг Кукис, советник на германскиот канцелар Олаф Шолц, во неделата за Фајненшл тајмс изјави дека Германија го поддржува планираното ембарго на ЕУ за руската нафта, но дека и се потребни уште неколку месеци за да обезбеди алтернативни резерви.

Кукис прецизираше дека целта е да се обезбеди рафинеријата во Шведска во тие неколку месеци да се снабдува со неруска нафта, која би била испорачана на танкери во пристаништето Росток, на Балтичкото Море.

За да биде тоа можно, мора да се продлабочи гасот во пристаништето Росток и да се завршат работите на гасоводот што го поврзува со Шведска, рече тој.

Related posts

Leave a Comment