Свет

Претседателот на САД за мерката карантин : Штетата на овој метод е поголема од нејзините придобивки

Government coronavirus response updates: Trump valet, part of a regular  rotation serving the president, tests positive for coronavirus - ABC News

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека карантинските мерки преземени против новиот вид коронавирус (КОВИД-19) не го спречуваат ризикот од идни инфекции, јавува агенцијата Анадолија.

На прес-конференцијата во Белата куќа, Трамп одговори на прашањата на новинарите за тековните настани, пред се за пандемијата на коронавирус.

Тој потсети дека епидемијата на коронавирус е сè уште активна во одредени делови од земјата, па затоа ги повика граѓаните да продолжат да бидат внимателни.

„Сите Американци треба да знаат дека карантинот не е одржлив метод за постигнување на посакуваниот резултат. Штетата на овој метод ги надминува неговите придобивки“, рече Трамп.

Посочувајќи дека епидемијата е во пораст во многу делови на светот, Трамп рече:

“Карантините не го спречуваат идното пренесување на КОВИД-19. Целта на овие карантини беше да се добие време да се изгради капацитет, особено болници против вирусот, да се научи повеќе за болеста, да се развиваат вакцини и да се лекува”, рече Трамп.

Related posts

Leave a Comment