Македонија

Претседателските избори во Македонија одат во втор круг

Одзивот на гласање кој се сметаше за нова потврда за промена на името на земјата е прениска за да даде одлучувачки резултат, велат официјалните претставници

Претседателските избори во Македонија, кои им дадоа на гласачите уште една шанса да изразат мислење за новото име на нивната земја, ќе одат во вториот круг, откако одзивот на гласачите во првиот круг беше премногу низок, за некој од кандидатите да победи целосно, изјавија официјални претставници на изборите.

Вториот круг од изборите на 5-ти мај е неизбежен бидејќи изборниот закон бара кандидатот да добие 50 отсто плус еден од регистрираните избирачи кои ќе бидат избрани во првиот круг. Државната изборна комисија објави дека одѕивот во неделата изнесувал 41,9%.

Со околу 97% од избирачките места што ги објавија резултатите, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова беа во тесна конкуренција, објави Државната изборна комисија непосредно пред полноќ. Пендаровски, заеднички кандидат на владејачкиот Социјалдемократски сојуз и 30 други партии, има мала предност по првиот круг, добивајќи 42,68 отсто од гласовите наспроти 42,55 отсто на Силјановска.Главната конзервативна опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа Силјановска, првата жена што се кандидираше за претседател во земјата.

Блерим Река, кандидат поддржан од две помали политички партии на етничките Албанци, имаше 10,4 отсто подршка од излезените гласачи. Сите три кандидати за претежно церемонијална претседателска функција се универзитетски професори.

,,Северна Македонија” претходно беше позната како Македонија. Промената на името стапи на сила во февруари, како дел од договорот за ставање крај на деценискиот спор со Грција.За возврат, Грција соопшти дека ќе престане да го блокира патот на поранешната југословенска република за членство во НАТО и во Европската унија. Грција се спротивстави на нејзиниот северен сосед кој доби меѓународно признание, со единствени права за името на Македонија.

Претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, кој не можеше да побара реизбор поради ограничување на мандатот, се обиде да го спречи или да го одложи договорот со Грција, што доведе до промена на името.Договорот се појави како главна кампања во претседателскиот натпревар. Силјановска вети дека ќе го оспори договорот во Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Таа рече дека како професор по уставно право, таа ќе го “почитува” договорот, но, исто така, “ќе стори сé што можам да докажам дека некои од решенијата се против уставот на Македонија и против … нормите на Обединетите нации”.

Пендаровски на гласачкото место рече дека откако тој гласал во главниот град Скопје, очекувал Северна Македонија да стане полноправна членка на НАТО и на ЕУ. Тој рече дека е силен поддржувач на договорот со Грција, кој “целосно го задржува националниот интерес на двете земји”.

Река изрази надеж дека Северна Македонија “ќе докаже дека е подготвена за почеток на разговорите за пристап со Европската унија”.

Повеќе од 3.000 домашни и околу 420 меѓународни набљудувачи го следеа изборот. Домашните набљудувачи на изборите изјавија дека изборите започнале мирно.

Македонија се соочува со стагнација на економијата, повеќе од 20% невработеност и сеприсутна корупција. Најмалку 400.000 луѓе, повеќето од нив млади, ја напуштиле земјата во изминатата деценија.

Related posts

Leave a Comment