Свет

Признание од данец кој војува на Украинска: „Заробените руски војници се убиваат“(ВИДЕО)

Платеник од Данска по име Јонас, кој се бори на страната на Украина зборуваше за убиствата на заробените руски војници. Ова го пренесува данскиот ТВ канал ТВ2. Самиот платеник, кој сакаше да остане анонимен, рече дека не учествувал во такви егзекуции.

Слушнав само за една успешна размена на заробеници и тоа е тоа. Руските заробеници се убиваат,  рече данецот.

Според него, украинската војска убива заробени Руси, што е воено злосторство. Платеникот додаде дека успеал лично да се сретне со некои од заробените Руси и да разговара со нив непосредно пред нивната егзекуција.

Конкретно, тој се сеќава на еден сосема обичен млад18-годишен Русин кој му рекол на Јонас дека работи како компјутерски програмер дома во Русија и дека воопшто не сака да биде дел од војната во Украина.

Данецот не каже за што друго зборувале.

– Но следното утро тој беше погребан, вели Јонас.

ТВ 2 не може да потврди дека воените злосторства, како што опишува Јонас, се случиле, но и претходно од почетокот на војната слични обвинувања беа упатени против украинската армија.

На почетокот на март , во соопштението на Украинската команда за специјални операции се вели дека руската артилерија повеќе нема да биде заробувана, туку дека секој што ќе придонесе за бомбардирање на цивили ќе биде „заклан како свиња“.

Шефот на рускиот истражен комитет, Александар Бастрикин , нареди да се истражат околностите на лошото постапување со руските војници. Кремљ нагласи дека сторителите мора да одговараат, Москва протестираше до Киев на разговорите во Истанбул, а украинската страна ги прифати протестот.

Според некои извештаи, предметното видео за мачење на руските војници било снимено во една од базите на украинските националисти во регионот на Харков. На него се гледа како на луѓето во маскирни униформи со бели ленти им се пука во нозете .

Егзекуциите се воени злосторства

Според меѓународното право, кое има за цел да ги заштити воените жртви, воените затвореници се заштитени лица.

Затоа не е дозволено да се извршуваат егзекуции без судење, вели Кенет Охленшлегер Бул, воен истражувач на Академијата за одбрана специјализирана за меѓународно право и закони на војната, од Данска.

– Ако ставите воен заробеник пред суд, во принцип можете да го осудите на смрт. Но, смртната казна е укината во сите европски земји, освен во Белорусија, вели тој.

Меѓу другото, ТВ 2 знае и за видео кое покажува дека на руски војници им се пука во глава откако биле заробени. Некои од нив имаат врзани раце на грб. Њујорк Тајмс пишува дека успеале да го потврдат тоа видео.

Related posts

Leave a Comment