Свет

Принцот Хари и неговата сопруга понижени од членовите на кралското семејство

Британскиот принц Хари и Меган Маркл е одлучено да се „деградираат“ и да се стават на претпоследното место на листата на членови на кралското семејство. Ова беше  објавено во изданието Express. 

Забележано е дека парот бил преместен во делот „Членови на кралското семејство“, но положбата во која се наоѓале принцот Хари и неговата сопруга ги изненадила новинарите. Така, синот на кралот бил подолу од принцезата Александра, братучетката на кралицата, која го зазема 56-тото место во редот на наследување. Сите други членови на потесното семејство на кралот биле наведени по важност. 

„Да ги навредам уште повеќе, сега има само еден член од семејството кој стои под нив – а тоа е принцот Ендру, кој се повлече од кралските должности по скандалот за неговите врски со осудениот сексуален престапник Џефри Епштајн“ , уредникот на „Дневникот на Дејли Мејл“ напиша Ричард Иден.

Според новинарот, извори во кралското семејство рекле дека забележаните промени се должат на тоа што војводата и војвотката повеќе не се членови на кралското семејство.

Се посочува дека ова не е прв пат принцот Хари и Меган Маркл да се деградираат: на пример, на погребот на Елизабета Втора во Вестминстерската опатија, парот исто така седеше во задните редови.

Меган Маркл и принцот Хари се венчаа во 2018 година. Во мај 2019 година се роди нивниот син Арчи. Во јануари 2020 година, тие ја објавија својата одлука да се откажат од своите кралски овластувања и да станат финансиски независни, а подоцна се преселија во САД. 

Во март 2021 година, беше објавено првото заедничко интервју што го дадоа по преселувањето во Соединетите држави. Во него, принцот Хари рече дека за време на првата бременост на Меган Маркл, некои членови на кралското семејство  изразиле загриженост за бојата на кожата на  нивното неродено бебе. Војвотката призна дека дури размислувала и за самоубиство поради малтретирање во британскиот печат.

Related posts

Leave a Comment