Свет

Продлабочен раздорот помеѓу САД и Саудиска Арабија, причина саудиското НЕ за нафта

Белата куќа се откажа од барањето до Саудиска Арабија да испумпува повеќе нафта, откако кралството постојано одбиваше, според The ​​Wall Street Journal, што е најнов знак на раздор меѓу двете земји.

САД го забранија увозот на руска нафта и гас откако претседателот Владимир Путин ја нападна Украина, што предизвика скок на цените на бензинските пумпи. За возврат, САД се свртеа кон Саудиска Арабија за да го зголеми производството и да ги намали цените.

Но, Саудијците одбија, а престолонаследникот Мохамед Бин Салман, наводно, ги игнорирал телефонските повици на претседателот Џо Бајден. Саудиска Арабија и Русија се клучни членки на алијансата на производители на нафта ОПЕК +, која одлучи малку да го зголеми производството на крајот на март, и покрај глобалните поскапувања, пишува Business Insider.

Висок американски функционер изјави за Вол Стрит Журнал дека откако се откажале од притисокот врз Саудиска Арабија да го зголеми производството на нафта, почнале да бараат од Саудијците да не прават ништо што би им наштетило на напорите на Западот во Украина.

Извештајот на Журнал не дава повеќе детали, но Саудиска Арабија е една од земјите што не ја осуди инвазијата на Путин на Украина, а престолонаследникот неодамна се понуди да посредува во мировните преговори.

Одлуката на Саудиска Арабија да го избегне гневот на Русија наместо да ги предаде Соединетите Држави е значајна и е пример за идната точка на несогласување меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и престолонаследникот Салман, пишува весникот.

Related posts

Leave a Comment