Свет

ПРОТЕСТИТЕ ВРОДИЈА СО ПЛОД: Грција повеќе нема да испорачува оружје на Украина

Грција повеќе нема да испорачува оружје на Украина, изјави шефот на Министерството за одбрана на земјата, Никос Панајотопулос, јавуваат грчките медиуми.

– Испраќањето на поголем број оружје може да влијае на одбраната на грчката територија, особено на островите. Опремата што ја испративме во Украина доаѓа од нашите залихи – рече тој, истакнувајќи дека грчката влада веќе испратила два транспортни авиони „Локид Ц-130“ во Украина со воена помош.

Претходно во Грција беа организирани протести поради испорака на опрема на НАТО преку грчките пристаништа во Украина.

Related posts

Leave a Comment