Регион

ПРОТЕСТИ ВО БУГАРИЈА ДЕН 37: Блокирани се клучните раскрсници во Софија

ПРОТЕСТИ ВО БУГАРИЈА ДЕН 37: Блокирани се клучните пресеци во Софија

Протесните митинзи со кои се бара оставка на владата и државниот обвинител Иван Гешев продолжуваат на многу места низ Бугарија 37 дена.
Три клучни раскрсници сè уште се блокирани од шаторите на демонстрантите во Софија, јави БТА.

За време на синоќешниот митинг беше блокирана четвртата раскрсница во центарот на градот, во близина на романската амбасада.

Полицијата ја крена блокадата рано утрово.

Бугарското национално радио објави дека околу 20 полициски возила пристигнале на блокираната раскрсница и дека полицијата и пожарникарите отстраниле дрвени палети, гуми и тенди што биле поставени на патот.

Уапсени се три лица: две затоа што не ги покажале личните карти и едно затоа што не го почитувале полицискиот налог.

Според извештаите на медиумите, отстранувањето на блокадата поминало без тензии.

Сепак, Велислав Минеков, еден од трите лица што ги организираа протестите, за националното радио изјави дека имало полициско насилство. „Полицијата пристигна со огромен број автомобили, џипови и камиони. Уапсена е мајка и нејзиниот син, што е индикативно. Ваквото насилство ќе има одговор“, рече Минеков.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!