Свет

Протести против ковид потврдите во Пула

ВЕЧЕРВА, во 19 часот, на пазарот во хрватскиот град Пула започна протест поради поширокото воведување на сертификати за КОВИД, кои ќе станат задолжителни во јавните и државните служби на 15 ноември во Хрватска

Организатор на собирот во Пула е тамошната Граѓанска иницијатива за права и слободи.

Многубројни активисти одржаа говори на тема вакцини и носење маски, пренесува Глас Истре

Собраните граѓани под мотото „Светлина против темнина“ не се согласуваат со одлуките со кои од следната недела ќе почнат да се регулира влезот во сите затворени државни и јавни институции со потврди за КОВИД.

Related posts

Leave a Comment