Свет

Протестот во Хонг Конг кој прерасна во судир на полицијата и демонстрантите масло на Методистичката црква од САД

Полицијата употреби солзавец и водени топови откако демонстрантите фрлаа молотови коктели и цигли кон полициските барикади.

Полицијата во Хонг Конг  употреби солзавец и водени топови откако демонстрантите фрлија молотови коктели и цигли врз полициските барикади.

Полицијата возврати со серија димни бомби и солзавец кон демонстрантите кои бараа засолниште под чадорите помеѓу седиштето на кинеската Национално ослободителна армија и седиштето на владата.

Водените топови исфрлија синкава вода што се користи за да и помогне на полицијата последователно да ги идентификува демонстрантите.

Полициските сили за сузбивање на немирите беа распоредени низ целиот град.

Насилството избувна на петтата годишнина од обидот за спроведување на изборните реформи, предизвикувајќи демократски протести во 2014 година од страна на „движењето чадор“.

Потоа Кина ја спречи демократската реформа во поранешната британска колонија, која ја презеде во 1997 година.

Апсење активисти пред протестот

Полицијата ги спречи плановите за масовен протест во центарот на градот за одбележување на годишнината, но луѓето сепак излегоа на улиците да се приклучат на „христијанскиот марш“ – религиозна поворка која се движеше од централната деловна област до зградата на владата, поминувајќи ја познатата методистичка црква и катедралата Св. Ивана.

Мирниот протест прерасна во судир на полицијата и демонстрантите пред зградата на владата, но илјадници други луѓе продолжија да одат мирно во поворката, обиколувајќи го центарот за бизнис и администрација во градот.

Во пресрет на протестот, полицијата уапси девет истакнати активисти, меѓу кои и поранешниот студентски лидер Џошуа Вонг, еден од најпознатите активисти на Хонг Конг во странство.

Со апсењето на активистката за граѓански права (ЦРФ), таа ги откажа протестите најавени за сабота, бидејќи не доби полициска дозвола да ги одржи.

Протестите привлекоа стотици илјади на улиците, но ЦРФ соопшти дека не може да ја гарантира нивната безбедност.

Наместо тоа, активистите ги повикаа демонстрантите преку Интернет да се приклучат на верската поворка во саботата попладне, што  се одвиваше од централната деловна област до зградата на владата, поминувајќи покрај познатата методистичка црква и катедрала Свети Павле. Ивана.

Протестите започнаа на 9 јуни против контроверзната одлука што ќе овозможи жителите на Хонг Конг да бидат екстрадирани во копнениот дел на Кина.

Related posts

Leave a Comment