Свет

Протест против карантинот во најтешко погодениот австралиски регион, полицијата немилосрдно апсеше

demonstrators in Melbourne

Полицијата во австралиската држава Викторија уапси неколку лица за време на протестот против карантинските мерки што беа воведени во градот Мелбурн поради пандемијата на коронавирус.

Според АП, ограничувачките мерки во Мелбурн вклучуваат и ноќен полициски час, а на протестите учествувале околу 300 лица.

Четворица мажи беа уапсени за поттикнување демонстрации, планирани на повеќе локации во градот, додека подоцна, за време на протестите, имаше апсења на демонстранти, меѓу другото и за неносење заштитна маска за лице.

Викторија е најтешко погодената земја во Австралија кога станува збор за пандемијата, а според последните податоци има уште 76 случаи на инфекција и 11 нови смртни случаи предизвикани од КОВИД-19, а вкупниот црн биланс на пандемијата во Австралија достигна 748.

полицијата се бори со демонстрант

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!