Свет

Противниците на задолжителната вакцинација го погодија чешкиот премиер во главата со јајца, мораше да побегне во слаткарница

Andrej Babis: Czech PM denies son was kidnapped - BBC News

ПРОТИВНИЦИТЕ на задолжителната вакцинација во Прухоњице во близина на Прага го нападнаа чешкиот премиер Андреј Бабиш на предизборен митинг, поради што мораше да се засолни во блиската слаткарница бидејќи демонстрантите фрлаа со јајца кон него, а полицијата уапси двајца од нив

.– Беа оде од Блокот Слободен, анти-ваксери и ме удрија со јајце во главата. Исто така и12-годишно девојче. Една дама доби шлаканица бидејќи чекаше да ја потпишам нејзината книга – рече премиерот Бабиш.

Денеска во Прухоњице, каде што живее со своето семејство, Бабиш на плоштадот потпишуваше предизборна книга во која го пофали успехот на владата и им подели сладолед на граѓаните на митингот пред парламентарните избори во октомври.

– Во својата кампања, Андреј Бабиш се обидува да го одвлече вниманието од сите негови скандали. Пред се од неговата одговорност за хаотичното управување со државата за време на пандемијата. Сакавме да потсетиме дека со споделување сладолед на плоштадот, тој нема да ја сокрие својата одговорност за серијата уништени животи – изјави првиот човек на здружението, Бенјамин Рол.

Противниците на задолжителната вакцинација со чешки знамиња и транспаренти „Вакцините се опасни“ се појавија на митингот попладнето, а неколку десетици се приближија до штандот на кој премиерот потпишуваше книга, каде што еден од демонстрантите фрли со јајце и го погоди премиерот.
Специјалците на чешката полиција го одведоа премиерот во блиската слаткарница додека насобраните демонстранти извикуваа „Андреј, излези додека не те забранат“, парафразирајќи го слоганот на книгата на премиерот „Дели додека не забранат“.
Човекот кој фрлаше јајца кон премиерот и уште еден демонстрант беа уапсени од полицијата со гласни протести на други демонстранти кои опколија полициско возило и се обидоа да ја спречат полицијата да ги приведе.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!