Свет

Про-турските џихадисти безмилосно отсекле глава на сириски војник, а потоа сликите од мртвото тело ги испратиле на неговата мајка

Џихадистите во северниот дел на Латакија спроведоа нова операција оваа недела, која беше насочена кон позициите на сириската арапска армија (ССА) во Туркменските планини..

За време на операцијата на протурските џихадистички бунтовници загинаа повеќе од десет сириски граничари и армиски војници, при што најголем дел од жртвите се случија на почетокот на нападите.

Про-џихадистичките медиуми, како Ахбар ал-Сахел Ал-Шами, подоцна објавија фотографии од нападот, покажувајќи слики на сириски граничари што беа убиени за време на почетокот на операцијата.

Меѓу загинатите сириски граничари беше 23-годишниот Ибрахим Ахмад Бери од градот Алепо. 

Тој беше брутално убиен а неговата  отсечена глава терористите ја прикажаа на претходно  хакираните сметки на Фејсбук и Инстаграм во сопственост на убиениот војник.

Првите коментари од пријателите на Ибрахим на страшните слики беа срцепарателни.
Тие беа шокирани од сликите мислејќи дека тоа е шега направена од нивниот пријател.
Наскоро, тие сфатија дека се случило најлошото.

Откако терористите го убиле војникот, тие  се јавиле на неговата мајка и ја исмејувале неговата смрт, додека и ги испраќале сликите од мртвото обезглавено тело на нејзиниот син преку апликацијата Вацап.
Имаше 23 години и доброволно се пријави да служи во армијата за да ја направи мајка му горда.

 

Семејството на  Бери беше еден од првите кланови што се приклучија на Националните сили за одбрана (АПП) во Алепо во 2013 година; тие изгубија неколку членови на семејството уште од почетокот на војната.

Се верува дека џихадистите одговорни за обезглавувањето се членови на Туркестанската исламска партија, која е странска терористичка група која моментално зазема неколку области во провинциите Латакија и Идлиб.

Related posts

Leave a Comment