Свет

Пукање во Мемфис: Тинејџер убил четири лица, го пренесувал нападот во живо на Фејсбук

Tinejdžer u SAD-u ranije pušten iz zatvora. Zatim pucao po ulici, ubio četvero ljudi

Полициската станица во Мемфис утринава потврди дека го уапсила 19-годишниот Езекиел Дехуан Кели, кој е осомничен дека пукал и убил најмалку четири лица, а повредил уште тројца.

Младиот човек возел низ градот и пукал во луѓе на седум локации. Тој вчера во 00:56 почнал да пука и продолжил до 20:30 часот. Откако полицијата била известена дека напаѓачот возел светлосин автомобил, Кели убил жена во Мемфис и и го одзел нејзиниот сив теренец.

Полицијата почнала да го брка, по што Кели доживеал сообраќајна несреќа поради голема брзина. Набргу потоа бил уапсен, пишува ABC News.

Засега надлежните не соопштуваат можен мотив за нападот ниту идентитетот на загинатите или ранетите, но се знае дека младиот човек веќе имал криминално минато. Во февруари 2020 година, Кели, тогаш 17, беше обвинет како полнолетен за обид за убиство од прв степен, тежок напад и употреба на огнено оружје.

Тој се изјасни за виновен за тежок напад и беше осуден на три години затвор во април 2021 година. Сепак, тој беше ослободен оваа година во март, 11 месеци по неговата пресуда.

Related posts

Leave a Comment