Свет

Пукање и експлозии се слушаат во реонот на фабриката Азовстал во Мариупол(ВИДЕО)

МАРИУПОЛ, 22 април –  Во областа на фабриката Азовстал во Мариупол, каде што се блокирани остатоците од украинските националисти, се слушаат пукотници и експлозии, јавува РИА Новости.

Од 16:00 часот по московско време, работата на авијацијата и артилерија може да се слушне над левиот брег на градот. Интензитетот на огнот не е голем, но судејќи по силата на експлозиите, може да се зборува за голем калибар муниција.

Во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин нареди напад на територијата на фабриката Азовстал во Мариупол, каде што се наоѓаат силите под контрола на Киев , соопшти Министерството за одбрана. Врховниот врховен командант ја објасни својата наредба со размислувањата за спасување на животите на руските војници.

Во времето на прогласувањето на ДНР во 2014 година, Мариупол, со население од околу 450.000 жители, беше вториот по големина град во републиката по Доњецк . Меѓутоа, во јуни истата година, украинските безбедносни сили ја вратија контролата врз градот, а неговото источно предградие стана едно од најжешките места за конфликт во Украина .

Related posts

Leave a Comment