Свет

Путин и папата разменија подароци по состанокот во Ватикан

Папата добил ЦД со филмот на Андреј Кончаловски, а рускиот претседател добил слика на која е прикажан Санкт Петербург

 

 

 

Рускиот претседател Владимир Путин и папата Франциско разменија подароци по нивниот 45-минутен разговор што се одржа во Ватиканската апостолска библиотека.

Рускиот претседателски секретар за печат Дмитриј Песков му изјави дека папата добил икона со апостолите Петар и Павле, како и  ЦД верзија на филмот на рускиот режисер Андреј Кончаловски за Микеланџело Буонароти како подарок од претседателот.

“Ова е многу добар филм”, изјави рускиот претседател за папата Франциско. Тој, исто така, изрази надеж дека папата ќе најде време да го види.

За возврат, папата му подари на Путин  лично потпишана порака за Светскиот ден на мирот 2019, официјален медал на шестата година од понтификатот на папата Франциско, по повод 100-годишнината од крајот на Првата светска војна и уметничко парче слика од 1774 год. со поглед на плоштадот Свети Петар од Џузепе Васи. На медалот има цитат од 24 август 1939 година, напишано е обраќањето за радио  на папата Пие XII, кое гласи: “Ништо не се губи со мир, сè може да се изгуби со војна”.

Говорејќи за делот за сликата, папата истакна дека му ја дава како подарок на Путин за “тој да не го заборави Рим”. “И така да за не го заборавите Рим, ви ги презентирам уметничките дела од 18 век”, рече тој. Путин вети дека ќе најде соодветно место за подарокот.

На крајот од состанокот, Путин ги претстави членовите на официјалната руска делегација кај папата, меѓу кои и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, претседателскиот секретар Дмитриј Песков, помошникот на претседателот Јуриј Ушаков, министерот за култура Владимир Медински, министерот за здравство Вероника Скворцова и амбасадорот на Русија во Ватикан Александар Авдејев. Сите добија мали незаборавни подароци од папата Франциско. Потоа, рускиот лидер одржа посебен состанок со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин.

 

Related posts

Leave a Comment