Свет

Путинова лекција за Ердоган: Русија жестоко ги бомбардираше протурските бунтовници во Сирија

ПУТИНОВА ЛЕКЦИЈА ЕРДОГАНУ: Руски авиони извели жестоко бомбардовање, а онда је ударила артиљерија (ФОТО/ВИДЕО)

РУСКИ воени авиони извршија воздушни напади во неделата врз терористичките позиции на силите поддржани од Турците во провинцијата Идлиб, на северозападот на Сирија, во зоната на деескалација.

Руски воени авиони беа насочени кон терористите во селото Балшун на планината Завија на југот од Идлиб, изјави локален извор за Норт Прес.

Нападот се совпадна со летовите на руските беспилотни летала над областа без да се забележат воени или цивилни жртви.

Артилеријата на сириската армија го гранатираше вооружениот штаб на терористите во градот Кансафри и на периферијата на градот Бенин во планината Завија, додаваат извори.

Руско-турскиот договор беше потпиша во 2017 година, а неговиот дополнителен протокол во март 2020 година предвидува прекин на воените дејствија во провинцијата Идлиб.

Related posts

Leave a Comment