Свет

ПУТИН ГИ МЕНУВА УСЛОВИ ЗА ИСПОРАКА НА ГАС: Плаќање на „синиот енергенс“ исклучиво во рубљи

Владимир Путин денес изјави дека „нема смисла да се испорачува стока од Руската Федерација во ЕУ и да се прима стока во нивната валута и дека плаќањето за гас ќе се конвертира во рубљи“.

– Донесена е одлука плаќањата за испорака на гас во Европа да се конвертира во рубљи што е можно поскоро – изјавил рускиот претседател, пренесува ria.ru.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари, а како одговор, западните земји најавија тешки санкции кон Москва, пред се во банкарскиот сектор и снабдувањето со високотехнолошки производи.

 

Related posts

Leave a Comment