Свет

Путин ги повика украинските војници во Мариупол итно да се предадат!

PUTIN UPOZORIO Predajte se!

Претседателот на Русија изјави дека сите напади на Мариупол ќе престанат само ако сите украински војници од тој град се предадат, јави Би-Би-Си.

Британскиот јавен сервис се повика на соопштението на Кремљ, во кое се наведува дека Путин тоа го рекол за време на телефонскиот разговор со францускиот претседател Емануел Макрон .

Според Би-Би-Си, францускиот претседател рекол дека Путинсе согласил да размисли за евакуација на цивили од градот.

 

 

Related posts

Leave a Comment