Свет

Путин и Трамп разговараа за соработката со нафтата и коронавирусот

Russia pleads with US not to investigate or release any private ...

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, преку телефон разговарале за можна соработка во борбата против коронавирусот и консултациите со нафта, соопшти Кремљ

Двајцата шефови на држави изразија сериозна загриженост за степенот на ширење на коронавирусот ширум светот и меѓусебно се информираа за мерките преземени во нивните земји за справување со заканата, соопшти Кремљ.

Тие, наводно, разговарале за опциите за поблиска соработка помеѓу двете земји во областа.

Тие исто така разговараа и за актуелната состојба на светскиот пазар на нафта и се согласија за руско-американски консултации за темата меѓу министрите за енергија на двете земји.

Цените на нафтата веќе со недели се на рекордно најниско ниво поради големиот пад на побарувачката и ценовната војна меѓу Русија и Саудиска Арабија.

Русија нареди ограничувања на движењето во Москва и неколку други региони како борба против ширењето на коронавирусот. Соединетите држави сега се земја со најголем број потврдени случаи на инфекција со коронавирус, со повеќе од 143.000 пациенти и повеќе од 2.500 смртни случаи.

Related posts

Leave a Comment