Свет

Путин: Кока-Кола е „целата со хемикалии“- Сибирскиот „Иванов чај“ е подобар од газиран сок со адитиви

Coca-Cola допускает окончательный уход из России — ЯСИА

Рускиот претседател Владимир Путин и се потсмеваше на Кока-Кола и сугерираше дека „Ивановиот чај“ – медицински пијалак направен од сибирски огнени треви – е „покорисно“ освежување. Кока-Кола се повлече од рускиот пазар во јуни поради воената операција на Москва во Украина.

Учествувајќи на форумот „Силни идеи за ново време“ во Москва во средата, на Путин му пристапи Александар Хлинов од Сојузот на производители на Иванов чај, кој предложи владата да помогне во зајакнувањето на производството на традиционалниот руски пијалок.

Путин се согласи да го донесе предлогот на Хлинов до министерот за земјоделство Дмитриј Патрушев и му даде лично одобрение за чајот. „Навистина, тој е секако покорисен од Кока-Кола“ , забележа тој, „која е целата со хемикалии“.

„Ивановиот чај“ е направен од ферментирани лисја на растението огнена трева. Уживајќи и поради освежителниот вкус и поради неговите лековити својства, тој е природен пијалок против воспаление, содржи 16 амино киселини и е преполн со витамини Б и Ц. Надвор од Русија огнената трева се конзумира во канадски Јукон и на северозападниот дел на Пацификот на САД, каде медот произведен од неговиот полен е високо ценет.

Коментарите на Путин за Кока-Колата дојдоа откако американскиот гигант за пијалоци минатиот месец објави дека ќе се повлече од рускиот пазар како одговор на тековната воена офанзива на Русија во Украина. Повлекувањето следеше по слични потези на други популарни западни брендови, вклучувајќи ги Старбакс и Мекдоналдс.

Рускиот претседател не е единствениот светски лидер кој го оцрнува зашеќерениот безалкохолен пијалок. И покрај наводното консумирање до десетина лименки диетална кока-кола дневно, поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2012 година на Твитер се потсмеваше дека „никогаш не видел слаба личност да пие диетална кока-кола“, пред да посочи дека „колку повеќе диетална кока-кола, диетално пепси, и слично пиете, толку повеќе добивате килограми?

 

Додека диеталната кока-кола содржи помалку од една калорија по лименка, Трамп во уште еден твит заклучи дека „оваа работа едноставно не функционира. Тоа ве прави гладни“. Конечно, откако очигледно доби реакција од компанијата, Трамп подоцна на Твитер напиша „Кока Кола компанијата не е задоволна со мене – во ред е, сепак ќе продолжам да го пијам тоа ѓубре“.

Related posts

Leave a Comment