Свет

Путин му се закани на Западот: Остро и брзо ќе одговориме на сите провокации

PREVRATI I POLITIČKA UBISTVA PREVAZILAZE SVE GRANICE: Vladimir Putin oštro osudio reakciju ZAPADA!

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека Москва остро и брзо ќе одговори на каква било провокација однадвор и се пожали на постојаните непријателски потези против Русија.

Говорејќи за состојбата на нацијата пред високи претставници и членови на двата дома на парламентот, Путин рече дека Москва сака добри односи со другите земји и се надева дека ниту една нема да ја премине црвената линија.

Неговите изјави доаѓаат во време на зголемени тензии со Соединетите држави и Европа во врска со насобраниот број руски трупи на границата со Украина и притворањето на опозицискиот политичар Алексеј Навални.

Тој тврди дека Русите сакаат добри односи

„Ние сакаме добри односи и навистина не сакаме да рушиме мостови. Но, ако некој погрешно ги протолкува нашите добри намери како рамнодушност или слабост и сака да ги изгори или дури ги разнесе овие мостови, тој мора да знае дека одговорот на Русија ќе биде асиметричен, молскавично брз и остар “, предупреди тој. Русија ќе утврди во секој поединечен случај каде е таа црвена линија, нагласи тој.

Тој го осуди, како што рече, „обидот за воен удар“ во Белорусија.

„Употребата на неправедни санкции прераснува во нешто многу посериозно, обид за државен удар во Белорусија“, рече Путин, кој го поддржува белорускиот претседател Александар Лукашенко, кој се соочува со жестоко противење во земјата.

Путин не го спомна Навални, притворен лидер на опозицијата, кој штрајкуваше со глад од две недели и чии приврзаници, додека Путин зборуваше, започнаа да се собираат на протестите низ целата земја.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!