Свет

Путин му ја честита победата на Бајден на претседателските избори во САД

 

МОСКВА, 15 декември. / ТАСС /. Рускиот претседател Владимир Путин му испрати телеграма на Џо Бајден за да му ја честита победата на претседателските избори во САД, објави денес официјален Кремљ.

„Во својата телеграма, Путин му посака успех на избраниот претседател и изрази уверување дека Русија и САД, кои имаат посебна одговорност за глобалната безбедност и стабилност, можат да го олеснат решавањетона многу проблеми и предизвици со кои се соочува светот сега и покрај несогласувањата“.

Рускиот лидер исто така истакна дека руско-американската соработка заснована врз принципи на еднаквост и взаемно почитување ќе ги исполни интересите на двете нации и на целата меѓународна заедница.

„Од моја страна, јас сум подготвен да соработувам и да одржувам контакт со вас“, рече Путин во својата порака до Бајден.

Во понеделникот, Електорскиот колеџ на САД ја потврди изборната победа на Бајден. Демократот доби 306 гласа, додека актуелниот претседател Доналд Трамп обезбеди 232 гласа. Претседателот на САД се смета за избран доколку добие 270 гласа.

Кон крајот на ноември, Трамп, кој го отфрли неговиот пораз на изборите, рече дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ гласа за Бајден. Во светлина на оваа забелешка, постапката што вообичаено се смета за формалност привлече големо внимание од медиумите.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!