Свет

Путин: Подготвени сме да обезбедиме бесплатно жито за најсиромашните

Putin says West can 'try' beating Russia – DW – 07/07/2022

Рускиот претседател ја нагласи и подготвеноста на земјата да обезбеди значителни количини жито за најсиромашните земји како хуманитарна помош и дека индонезискиот претседател го поддржува таквиот пристап.

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со индонезискиот претседател Јоко Видодо ја потврдил подготвеноста на земјата бесплатно да обезбеди значително количество жито на најсиромашните земји, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

„Во контекст на поддршката на глобалната безбедност на храната, Владимир Путин ги наведе фундаменталните руски пристапи кон спроведувањето на договорите од Истанбул, кои се однесуваат на извозот на украинско жито од пристаништата на Црното Море и деблокирањето на руските земјоделски производи и извозот на ѓубрива на светските пазари. “, се вели во соопштението на Кремљ, како што пренесува агенцијата. ТАСС.

Руското оружје треба постојано да се подобрува

Рускиот претседател изјави дека руското оружје треба постојано да се подобрува.

На средбата со членовите на Координативниот совет за снабдување на вооружените сили, Путин рече дека е неопходно да се обезбеди конкуренција меѓу производителите на опрема и опрема за војската.

Related posts

Leave a Comment