Свет

Путин: Подготвен сум да ги вооружам нашите сојузници со моќно оружје

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ги цени своите односи со земјите во Латинска Америка, Азија и Африка и е подготвена да им понуди модерно оружје на своите сојузници.

Во говорот на саемот за оружје во близина на Москва, Путин го пофали напредното оружје на Русија и ја изрази својата подготвеност да ја сподели технологијата со пријателските земји.

„Подготвени сме да им понудиме на нашите сојузници најмодерни видови оружје, од мало оружје до оклопни возила и артилерија против воздухопловна и против UAV“, рече Путин на отворањето на форумот Армија-2022 во близина на Москва. „Речиси сите од нив се користени повеќе од еднаш во вистински борбени операции“, додаде тој.

 

Related posts

Leave a Comment