Свет

ПУТИН ПРЕСЕЧЕ : ПАРАДАТА ЗА ДЕНОТ НА ПОБЕДАТА ЌЕ СЕ ОДРЖИ НА 24 ЈУНИ

2016 Moscow Victory Day Parade - Wikipedia

МОСКВА – Парадата по повод денот на победата во Втората светска војна ќе се одржи на 24 јуни, изјави денеска претседателот на Русија, Владимир Путин.

Парадата и одбележувањето на 75-годишнината од победата во Втората светска војна требаше да се одржи на 9 мај, но поради пандемијата на новиот вирус корона, церемонијата беше одложена, пренесува Тасс.

„Давам наредба да започнат подготовките за одржување на воена парада во главниот град на Русија и другите градови“, рече Путин за време на средбата со претставниците на армијата.

Александар Ѓорѓиовски

Related posts

Leave a Comment